Technics SL-1200GR Turntable Now Shipping
The technology inherited from the SL-1200G has been newly developed for the SL-1200GR. It includes:
Coreless Direct-Drive Motor
High-Precision Rotation Control
Platter Rigidity and Damping
High Initial-Motion Sensitivity Tonearm
Specifications:
Turntable section
Type
Direct Drive Manual Turntable
Turntable Speeds
33-1/3, 45 and 78 r/min
Adjust Range
±8 %, ±16 %
Starting Torque
2.2 kg-cm
Build-up Characteristics
0.7 s. from Standstill to 33-1/3 r/min
Wow And Flutter
0.025 % W.R.M.S.
Rumble
78 dB (IEC 98A weighted)
Turntable Platter
Aluminium diecast
Diameter : 332 mm
Weight : Approx. 2.5 kg (5.51 lb) (Including rubber sheet)
Tonearm Section
Type
Universal Static Balance
Effective Length
230 mm (9-1/16″)
Overhang
15 mm (19/32″)
Tracking Error Angle
Within 2° 32′ (at the outer groove of 30 cm record)
Within 0° 32′ (at the inner groove of 30 cm record)
Offset Angle
22°
Arm-height Adjustment Range
0 – 6 mm
Stylus Pressure Adjustment Range
0 – 4 g (Direct Reading)
Head Shell Weight
Approx. 7.6 g
Applicable Cartridge Weight Range
(without auxiliary weight)
5.6 – 12.0 g
14.3 – 20.7 g (including head shell)
(with auxiliary weight)
10.0 – 16.4 g
18.7 – 25.1 g (including head shell)
Cartridge Mounting Dimension
JIS 12.7 mm (1/2″) interval
Head Shell Terminal Lug
1.2 mmφ 4-pin terminal lug
Terminals
Audio Output
PHONO (Pin Jack) x 1
EARTH TERMINAL x 1
General
Power Supply
AC 120 V, 60 Hz
Power Consumption
11 W Approx.
0.2 W (Standby)
Dimensions (W x H x D)
453 x 173 x 372 mm